Egészséges fogak
Ultrahangos fogkő eltávolítás
- A nem megfelelő fogmosás következtében a fogakon és a fogközökben maradt lepedék, idővel fogkővé alakul. A fogkő ínygyulladáshoz, majd fogágybetegséghez vezethet, melynek velejárója a csontpusztulás, a fogak kilazulása, elvesztése.
Lokalizációját tekintve két csoportra lehet osztani:
- Fogfelszínen elhelyezkedő fogkő – szabad szemmel jól látható, esztétikai szempontból felhívja a páciensek figyelmét. Az íngyulladásban játszik főbb szerepet.
- Fogíny alatt elhelyezkedő fogkő – szabad szemmel nem látható, ezért nagyon veszélyes. A fogágybetegség kialakulásában és fenntartásában játszik szerepet.
- A fogkő eltávolítást ultrahangos depurátorral végezzük. Ez jelenleg hazánkban a legkíméletesebb eltávolítási mód. Az ultrahangos depurátor, ahogyan a nevében is szerepel, ultrahangos impulzusokat bocsájt ki, melynek hatására a készülék működő vége apró rezgéseket végez. A rezgések hatására, a fogkövek a zománc károsítása nélkül lepattannak a fogfelszínről, egyenetlen felszínt hagyva hátra.
- A fogkő eltávolítás a legtöbb esetben nem vagy csak enyhe kellemetlen érzéssel párosul, de a páciensek érzékenysége nagyon eltérő, mely nagyban függ a fogkő elhelyezkedésétől és mennyiségétől.
- Az ínyre túlzottan rárakódott fogkő eltávolítása során, szabaddá tesszük az addig takarásban lévő fognyakat, ezzel megnövelve a különböző ingerek intenzitását.
- Nagy fájdalom esetén az orvos adhat érzéstelenítőt, de ebben az esetben a fogkőkezelés 4 alkalmon keresztül tart.
- A professzionális szájhigiénés kezelést kiegészítjük egy ún. Air-flow kezeléssel, melynek során vízzel kevert, porlasztott só szemcséket szórunk nagy sebességgel a fog felszínére, ezzel is tökéletesebbé téve a fogelszíneződések és fogkövek eltávolítását.
- A fogkő eltávolítás után, speciális pasztával, és polír kefével vagy koronggal, simára polírozzuk a kezelt fogfelszíneket, ezzel meggátolva a fogkő újbóli, gyors lerakódását.
- Természetesen ez nem helyettesíti, a megfelelő szájhigiénét, a helyes táplálkozási szokásokat, ill. az egyén adottságokat pl. (nyál összetétel).
- A beavatkozást általában érdemes 6 havonta elvégeztetni, de mivel a fogkő kialakulása és mennyisége egyénileg eltérő, minden esetben a kezelőorvosok által előírt időpontban kell elvégeztetni.