Amit lehet megmentünk!
Csonttasak kezelése, fogágybetegség kezelése, fogkő eltávolítás, fogak sínezése csonttasak kezelések (curettage).
- Hazánkban a fogszuvasodás mellett, a másik legnagyobb fogászati népbetegség a fogágybetegség. A fogágybetegség nemcsak a fogakat érinti, hanem a fog tartószöveteit is. Kiterjedtsége érinthet 1 vagy 2 fogat, de lehet generalizált, azaz minden fogra kiterjedő. Kialakulásában a nem megfelelő fogmosás következtében lerakódott lepedék, fogkő, hibás tömések, koronák, baktériumok és azok toxinjai játszanak főbb szerepet, de lehet genetikai hátterű is.
Fogágybetegség kialakulása:
- A fogakon lerakódott lepedékben található baktériumok és azok toxinjai elszaporodnak, ínygyulladás alakul ki. Az ínygyulladás érzékenységgel jár, és ezért hajlamosak vagyunk kihagyni az érintet területet a fogmosáskor. Sajnos ebből kifolyólag, még több lepedék rakódik le, és még több baktérium szaporodik el. A kezeletlen ínygyulladás következtében az íny és a fog között résen tasak alakul ki, melyben a baktériumok megtelepednek és elszaporodnak, a gyulladás egyre mélyebb rétegekre húzódik, és a fog kollagén rostjait vagyis a fog tartós szerkezezetét képes annyira károsítani, hogy a fogak kilazulását, és elvesztését is okozhatja.
A fogágybetegség tünetei:
- Vérző íny (egyes fog vagy fogak körül fogmosáskor, evéskor, fogselyem használatakor)
- Érzékeny íny
- Visszahúzódott íny
- Duzzadt, vörös-lilás árnyalatú íny
- Kellemetlen ízű váladék szivárgása az ínyből, rossz lehelet
- Mozgatható fogak
- Elvándorolt, megváltozott helyzetű fogak
- Ritkán lehet teljesen tünetmentes is, ilyenkor röntgen szükséges a diagnosztizálásához
Fogágybetegség kezelése:
- Az első orvosi konzultáció alkalmával röntgen felvételt készítünk, a fogágybetegség lokalizációjának, kiterjedtségének pontos megállapításához. Amennyiben a fog-fogak megmenthetőek, a további beavatkozásokat végezzük.
A fogágybetegség oki kezelése:
- A legfontosabb a gyulladást kiváltó ok megszüntetése, mely komplex együttműködést kíván az orvos és a páciens részéről.
- Ultrahangos fogkőeltávolítás az íny feletti részen.
- Tökéletes szájhigiéne elsajátítása, lepedékmentes állapot fenntartása kezelés alatt és után! Íny alatti tisztítás (mélytasak kürettálás)
- A kürettálást helyi érzéstelenítésben végezzük, speciális steril kéziműszerekkel. A beavatkozás alatt a fertőzött foggyökér felszínét megtisztítjuk, a gyulladt szöveteket eltávolítjuk. A tisztítás végén antiszeptikus gyógyszer kerül a tasakokba, amelyek egy ideig meggátolják a baktériumok újbóli megtelepedését. A beavatkozás után fájdalom nem,vagy alig jellemző, de egyénenként változhat. Fájdalomcsillapító szedése nem ellenjavallt.
- APDT lézer kezelés
Kontroll vizsgálat
- A kürettálás után 3-4 hét elteltével ellenőrizzük a szájhigiénét, a beavatkozás hatékonyságát. További oki kezeléseket alkalmazhatunk pl:
- Elálló tömésszélek korrekciója, tömések cseréje
- Fogpótlások cseréje
Fogak sínezése
- A fogak sínezésének célja, hogy a mozgó ám még meglévő fogak minél tovább maradhassanak a szájban, szilárd egységet alkotva. A fogak sínezése két módon történhet:
- láthatatlan üvegszálas megerősítés/kompozit tömőanyaggal/: kizárólag hiánytalan fogak esetében vehető igénybe ez a fajta eljárás, hiszen itt a fogakat „összeragasztjuk”, egy speciális erősségű, üvegszálas, színtelen rosttal, melyet fogszínű tömőanyaggal erősítünk a fogak belső oldalára.
- Híd vagy korona segítségével: hiányos fogazat esetében használjuk.
- Készülhet fémre égetett kerámiából, de bizonyos esetekben (fémmentes) porcelánból is.
- A fogak sínezése fúrás nélkül történik, fogkőmentes felszínen. A sín komfortérzetében nem bántja a pácienst, beszédben, evésben nem zavaró.
- A sínezés lehet ideiglenes és végleges, melynek eldöntése a kezelő orvos feladata. A tökéletes szájhigiéne megtartása ebben az esetben is nagyon fontos, speciális tisztító eszközök /interdentális fogkefe/ igénybevétele mellett.
- A sín nem érintkezik az ínnyel, ezért az alatta levő terület tisztítható.
- 3 havonta professzionális szájhigiénés kezelés javasolt, a gyulladás mentes fogágy megtartása érdekében.
Gyökérkezelés és gyökértömés
- A gyökérkezelés leggyakoribb oka, hogy a mélyre terjedt fogszuvasodás következtében kialakult baktériumos fertőzés eléri a fogbélkamrát.
- Amennyiben a gyökércsatorna fertőződött, a fogak belsejében található erek és idegek a gyulladás és fertőzés miatt begyulladnak, gázok termelődnek, melyek nyomást fejtenek ki a fog belsejére.
- A begyulladt fogbél vagy hirtelen /akutan/ jelentkező elviselhetetlen éles, hasító fájdalommal jár, amely állandósulhat, vagy lassan elhal. Mindkét esetben gyökérkezelés szükséges.
Gyökérkezelés során a fog teljes belső tartamát kitisztítjuk:
- a fogbél /pulpa/ tartalmát eltávolítjuk
- a csatornát vagy csatornákat sterillé tesszük /baktériumokat, gyulladásos termékeket stb. eltávolítjuk, a fogbélüreget speciális anyaggal légmentesen lezárjuk/
Gyökérkezelés menete:
- Röntgenfelvétel készítése a panaszos fogról
- Érzéstelenítés
- A fog koronai részét kitisztítjuk, szuvasságot eltávolítjuk
- Feltárjuk a fogbélkamrát, megkeressük a gyökércsatornákat
- Meghatározzuk a gyökércsatorna hosszát /kézi vagy gépi műszer segítségével/
- Kitisztítjuk a fogbélkamrát és a gyökércsatornákat /több kezelés is szükséges lehet/
- Fertőtlenítjük a gyökércsatornákat
- Szükség esetén /ha több kezelés szükséges/, fertőtlenítő, gyulladás csökkentő pasztával ideiglenesen lezárjuk a fogat, megakadályozva a felülfertőződést a következő kezelésig
- Gyökértömés elkészítése / a gyökértömés a fog üregét teljesen kitölti, ezáltal a gyökércsatornákat elzárjuk a külvilágtól/
- Röntgen készítése
- Fedőtömés vagy fogpótlás készítése
A gyökérkezelés után előfordulhat, hogy 1-2 napig érzékeny a fog, de ez ilyen esetben természetes, mert a gyulladásnak idő kell, hogy megszűnjön. Az esetek többségében a gyökérkezelés után panaszmentessé válik a kezelt fog.
Gyökértömés
- A gyökérkezelés utolsó lépése a gyökértömés.
- Kizárólag panaszmentes fognál végezhető el, a gyökércsatornák tökéletes kitisztítása és fertőtlenítése után.
- A jó gyökértömés falálló, teljesen kitölti a fog gyökércsatornáját, és tartós zárást biztosít.
- A gyökértömés után intraorális rtg felvételt készítünk a fogról, hogy meggyőződjünk munkánk sikerességéről.
- A gyökértömés után előfordulhat pár napig érzékenység, de ha szokatlan duzzanatot, heves fájdalmat érzünk, mielőbb keressük fel fogorvosunkat.
- A gyökértömött fogak rendszeres orvosi vizsgálata szükséges.