Ideiglenes koronák és hidak, kivehető fogpótlások
Az ideiglenes fogpótlások kétféleképpen készülhetnek:
- Ideiglenes koronát vagy hidat, akkor alkalmazunk, ha a lecsiszolt fogat-fogakat szeretnénk megvédeni a külső mechanikai hatásokkal szemben, és nem utolsó sorban a páciens komfortérzetét is biztosítjuk azáltal, hogy nem kell fog nélkül lennie a kezelés befejeztéig.
1. Direkt módszerrel:
- A rendelőben a fogorvos készíti el.
- Rövidebb 1-2 hetes kezelési eljárásnál alkalmazzuk, legtöbbször korona előkészítés vagy hídcsere alkalmával.
2. Indirekt módszerrel:
- Lenyomat alapján fogtechnikus készíti el. Hosszabb kezelési eljárásnál alkalmazzuk, hidak esetében. Előfordul, hogy a fogpótlás megkezdése előtt foghúzást kell alkalmazni a páciensnél. Ebben az esetben a sebgyógyulás 4-6 hetet is igénybe vehet, amely időszak alatt, nem lehet megkezdeni a végleges fogpótlás előkészítését. A tervezett foghúzás előtt a fogorvos lenyomatot vesz, melyet elküld fogtechnikai laboratóriumba, ahol már másnapra készen van az ideiglenes fogpótlás.
A foghúzás után a fogorvos beragasztja az ideiglenes hidat
Az ideiglenes fogpótlás anyaga fogszínű műanyag, amely kezdetben folyékony halmazállapotú, majd külső fényhatás, vagy más katalizáció során megkeményedik. A fogszínű anyagnak köszönhetően az ideiglenes fogpótlás esztétikus, de nem tartalmazza azokat az árnyalatokat és áteresztő képességeket, amelyet a végső pótlás fog.
Záródásuk nem tökéletes, ezért a fogszuvasodás megelőzése érdekében hosszabb ideig nem viselhetőek.
- Rögzítésük ideiglenes ragasztóanyaggal történik, melyet könnyedén el tudunk távolítani.
- Előfordulhat, hogy meglazul vagy leesik a fogpótlás /ez a laza kötésű ideiglenes ragasztóanyag miatt történik/, ezért azt soron kívül visszaragasztjuk
- A megfelelő fogmosás az ideiglenes fogpótlások tekintetében is elengedhetetlen!